Lávové lampy
Princip lávových lamp odkoukal již v roce 1948 Edward Craven-Walker ze zařízení využívající dvě kapaliny nestejné hustoty, které bylo využíváno jako časovač pro vaření vajec. Od vynálezu lávové lampy uplynulo již více jak 70 let a je stále velice oblíbená u dětí i dospělých.
Jak funguje lávová lampa?
Základním principem lávové lampy je tzv. Rayleigh-Taylorova nestabilita vznikající na rozhraní dvou tekutin s různou hustotou. Jedná se o stejný jev, který udržuje ropu a vodu odděleně nebo vytváří houbová oblaka po jaderných explozích. Vosk se v tekutině zahřívá pomocí halogenové žárovky a pohybuje se od spodní k horní části láhve a po ochlazení zase zpět. Provozní teplota lávových lamp se pohybuje okolo 60°C. Na začátku tohoto procesu se vosk podobá sopečné lávě zvané pahoehoe, od které se lampa pojmenovala. Ve spodní části láhve je cívka drátu, která funguje jako přerušovač povrchového napětí a umožňuje kapkám potopeného a ochlazeného vosku znovu se spojit, než se po ohřátí vydají zpět na vrchol.
Do jakých místností je vhodná lávová lampa?
Lávová lampa funguje skvěle v obývacím pokoji, ale i v ložnici nebo kanceláři jako dekorativní osvětlení. Kromě zajímavé a pohyblivé dekorace přináší i výrazný relaxační prvek. Při použití v dětském pokoji myslete na bezpečnost a použijte některou lampu z řady Mathmos Neo. To jsou lampy vhodné i pro děti, protože jsou stabilní, je možné je přišroubovat a jsou na nízké napětí. Lávové lampy se také používají v také v snoezelen místnostech. Snoezelen je metoda, která se realizuje v obzvláště příjemném a upraveném prostředí a prostřednictvím světelných a zvukových prvků, vůní a hudby vyvolává smyslové pocity.